ДОКУМЕНТАЦІЯ ВЧИТЕЛЯ ПОЧАТКОВИХ КЛАСІВ

2020-2021 н.р. НОРМАТИВНО-ПРАВОВА БАЗА

Нормативно-правові документи щодо організованого початку нового 2020/2021 навчального року https://www.schoollife.org.ua/normatyvno-pravovi-dokumenty-shhodo-organizovanogo-pochatku-novogo-2020-2021-navchalnogo-roku/?fbclid=IwAR2FxeN5rAVL-O_NKH-iqDKZwWpYCDEK52hyXjclUnkH2CGH6EPFbDAZ2VI

             2019-2020 н.р. НОРМАТИВНО-ПРАВОВА БАЗА (ПОЧАТКОВА ШКОЛА)    СКАЧАТИ ТУТ...    

Про внесення змін до Державного стандарту початкової освіти    Детальніше тут...

Державний стандарт Скачати тут...

НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА:ПОРАДНИК ДЛЯ ВЧИТЕЛЯ Навчально методичний посібник  Детальніше тут...
Методичні рекомендації щодо заповнення журналу 1 клас Детальніше тут..
Методичні рекомендації щодо ОЦІНЮВАННЯ учнів 1 класу Детальніше тут...
Методичні рекомендації МОН щодо викладання предметів у 2018-2019 н.р. Детальніше...
Лист Міністерства освіти і науки України від 03. 07. 2018 р. № 1/9-415 “Щодо вивчення у закладах загальної середньої освіти навчальних предметів у 2018/2019 навчальному році” Детальніше...
Новий освітній простір  Детальніше...
Новації — в організації освітнього процесу в 2018/2019 навчальному році Детальніше тут...ПЕДРАДА ПОРТАЛ ОСВІТЯН УКРАЇНИ
Як по новому будуть оцінювати учнів 1 класу Детальніше ...
2018/2019 навчальний рік стартує разом із Новою українською школою, в основі реалізації якої є Концепція НУШ Детальніше тут... 
Затверджено профстандарт вчителя початкових класів НУШ – що потрібно знати та вміти   Детальніше ...
Новий ЗУ «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII.
 Наприкінці квітня 2018 року МОН відповідно статті 64 Закону про освіту затвердило Типові освітні програми закладів загальної середньої освіти 
Типова освітня ПРАГРАМА розроблена під керівництвом О. Савченко Детальніше тут...
ОРАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОГО ПРОЦЕСУ У 1 КЛАСІ 2018-2019 Н.Р.  НОРМАТИВНІ ДОКУМЕНТИ  ДЕТАЛЬНІШЕ ТУТ...
Навчальний рік 2018/2019 упевнено можна назвати роком Нової української школи. Адже першокласників навчатимуть за новим Державним стандартом початкової освіти, складеним згідно з Концепцією Нової української школи та новим Законом про освіту. А що буде далі? Читайте за темою в електронному журналі Детальніше...
РОЗВАНТАЖЕННЯ ТА ОНОВЛЕННЯ ПРОГРАМ ПОЧАТКОВОЇ ШКОЛИ  серпень 2016 р.

Затверджено 13 оновлених та “розвантажених” навчальних програм для школярів 1-4 класів - вже з 1 вересня 2016 р. дітям в молодшій школі буде навчатися легше. Відповідне рішення прийняла Колегія Міністерства освіти і науки України сьогодні, 4 серпня, під час засідання в приміщені МОН. “У нас була система координат, були принципи, якими ми керувалися. Йдеться про видалення з програм зайвої інформації, усунення дублювання, відбір найбільш важливих тем та їх логічний виклад, а також запровадження компетентністного підходу. Ми підходили до розвантаження дуже відповідально, треба постійно пам’ятати, що програми надбудовують одна одну й не можна просто так щось висмикувати з них. Найважливішим для нас було підняти якість освіти, а не якимось чином її опустити. Тому ми залишили якісні показники – що має вміти дитина, але в цих програмах змінили дорогу до їх досягнення”, - зазначила Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.

Схвалені Колегією МОН оновлені навчальні програми для 1-4 класів                                    http://mon.gov.ua/activity/education/zagalna-serednya/pochatkova-shkola.html

Загальнонавчальні уміння і навички


Успішність навчальної діяльності учнів великою мірою визначається рівнем оволодіння загальнонавчальними вміннями і навичками. До їх складу входять:

● навчально-організаційні (опанування школярами раціональних способів організації свого навчання: посадка учня під час письма. Положення ручки (олівця) в руці під час письма. Розташування зошита на парті під час письма. Рух пальців під час зображення графічних фігур. Рух кисті і передпліччя уздовж рядка в процесі виконання графічних вправ).

  • загальномовленневі (формування умінь висловлюватися, працювати з текстовою інформацією);
  • загальнопізнавальні (уміння спостерігати, розмірковувати, запам’ятовувати, відтворювати, застосовувати й перетворювати навчальний матеріал);
  • контрольно-оцінні (засвоєння учнями способів перевірки та самоперевірки, оцінювання здобутих результатів).

Читати далі...

Українська мова
навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів 1-4 класи
Пояснювальна записка
Курс української мови – важлива складова загального змісту початкової освіти, оскільки мова є не тільки окремим навчальним предметом, а й основним засобом опанування всіх інших шкільних дисциплін.
Основна мета цього курсу полягає у формуванні ключової комунікативної компетентності молодшого школяра, яка виявляється у здатності успішно користуватися мовою (всіма видами мовленнєвої діяльності) в процесі спілкування, пізнання навколишнього світу, вирішення життєво важливих завдань.
Читати далі... https://docs.google.com/document/d/1KNdN5KZ-c18sNoYYOSyEeBzzV0oCsIDLowe-6BsLLmA/edit
ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ
Програма для загальноосвітніх навчальних закладів 2 – 4 класи
Пояснювальна записка
Курс «Літературне читання» – органічна складова освітньої галузі «Мови і літератури». Його основною метою є розвиток дитячої особистості засобами читацької діяльності, формування читацької компетентності молодших школярів, яка є базовим складником комунікативної і пізнавальної компетентностей, ознайомлення учнів з дитячою літературою як мистецтвом слова, підготовка їх до систематичного вивчення курсу літератури в основній школі. У процесі літературного читання в учнів формуються ключові компетентності: уміння вчитися, загальнокультурна, комунікативна, інформаційна.
Читацька компетентність є особистісно-діяльнісним інтегрованим результатом взаємодії знань, умінь, навичок, індивідуального досвіду та ціннісних ставлень учнів, що набуваються у процесі реалізації усіх змістових ліній предмета «Літературне читання».
Читати далі...
https://docs.google.com/document/d/1Tg3kiePeIZodr9GEhMb2ibbWyqtQUMN3-DBHdXjumRE/edit#
Рекомендований список книжок зарубіжних письменників для дітей
Класика (для дітей)
читати тут...
Математика
навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів 1- 4 класи

Пояснювальна записка

Курс математики – важлива складова навчання і виховання молодших школярів, основоположна частина математичної освіти.

Програма з математики для 1–4 класів спрямована на реалізацію мети та завдань освітньої галузі, визначених у Державному стандарті початкової загальної освіти.
Навчання математики забезпечує формування у молодших школярів ключових компетентностей, які позначаються через уміння вчитися, здатність логічно міркувати, уміння критично мислити, готовність розв’язувати проблеми із застосовуванням досвіду математичної діяльності для вирішення повсякденних задач, уміння працювати в команді тощо. Крім того, навчання математики сприятиме виробленню в учнів передумов самостійного пошуку й аналізу інформації,  фінансової грамотності та підприємницьких навичок.
Основним завданням навчання математики є
формування в молодших школярів предметної математичної компетентності, яка виявляється у таких ознаках:
Читати далі...
Природознавство
навчальна програма
для загальноосвітніх навчальних закладів
1-4 класи
Пояснювальна записка
Загальна характеристика навчального предмета
Програма навчального предмета „Природознавство” розроблена на основі Державного стандарту початкової загальної освіти і передбачає пропедевтику природничих предметів відповідно до вікових особливостей дітей молодшого шкільного віку. Базовим поняттям предмета є природа як цілісний системний об’єкт, який визначає добір змісту, його розподіл і способи організації навчально-пізнавальної діяльності дітей.
Основна мета навчального предмета „Природознавство” в початковій школі – формування природознавчої компетентності школярів шляхом засвоєння системи інтегрованих знань про неживу та живу природу, основ екологічних знань, опанування способами навчально-пізнавальної і природоохоронної діяльності, формування ціннісного ставлення до природи та людини.
Інформатика
навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів 2-4 класів
Пояснювальна записка
Мета і завдання навчального курсу
Оновлення змісту вивчення предмету “Інформатика” у загальноосвітніх навчальних закладах пов’язано зі змінами стратегічних напрямків освіти - орієнтація на діяльнісний підхід та формування в учнівства важливих життєвих компетенцій. Лише з поширенням інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) навчання може мати форми особистісно-орієнтованого, гнучкого динамічного процесу. Розповсюдження нових цифрових медіа й навчальних середовищ обумовлюють зростаючу важливість ІКТ-компетецій, які сьогодні майже  всюди визнаються одними з ключових в системі освіти.
Головна мета навчального предмету “Інформатики” у відповідності з вимогами Державного стандарту початкової загальної освіти - ознайомлення учнів з інформаційно-комунікаційними технологіями та формування у дітей ключових компетентностей для реалізації їх творчого потенціалу і соціалізації в суспільстві.
Зміст навчального предмету «Інформатика» в початковій школі являє собою узагальнений і скорочений виклад основ  інформаційно-комунікаційних технологій, адаптованим до можливостей і особливостей дітей молодшого шкільного віку.
Основними завданнями навчального предмета є формування в дітей молодшого шкільного віку:
  • початкових навичок використовувати інформаційно-комунікаційні технології;
Читати далі..
https://docs.google.com/document/d/1vUSUy87NloWgfdeU6ueRnJsC0n8aNwBaE9KgRA8DuKA/edit#
Основи здоровʼя
навчальна програма длязагальноосвітніх навчальних закладів 1-4 класи
Пояснювальна записка
Здоров'я — найперша необхідна умова успішного розвитку кожної людини, її навчання, праці, добробуту, створення сім'ї і виховання дітей.
Навчити дітей берегти і зміцнювати своє здоров’я — одне з найважливіших завдань сучасної школи, яке має стати атрибутом будь-якої освітньої діяльності у навчальному закладі і поза його межами. Здоров'язбережувальна компетентність як ключова формується на міжпредметному рівні за допомогою предметних компетенцій з урахуванням специфіки предметів та пізнавальних можливостей учнів початкових класів. Здоров'язбережувальна компетентність  формується шляхом вивчення предметів освітньої галузі «здоров'я і фізична  культура» і передбачає оволодіння учнями відповідними компетенціями.  З урахуванням   мети   і   завдань   зміст  освітньої  галузі визначається за такими  змістовими  лініями:  здоров'я  і  фізична культура.
Мета предмета «Основи здоров'я»
Читати далі... https://docs.google.com/document/d/1eXo9EgNgHa-j-uJwVxzSDD37XjFtc5S-TnC_JYPDTDk/edit#
Я у світі
навчальна  програма для загальноосвітніх навчальних закладів 3 - 4 клас
Пояснювальна записка
Навчальний предмет «Я у світі» реалізує освітню галузь «Суспільствознавство» Державного стандарту початкової загальної освіти і спрямовується на соціалізацію особистості молодшого школяра, зокрема його громадянське і патріотичне виховання.
Метою предмета є формування здатності дитини на саморозвиток відповідно до своїх здібностей, інтересів і потреб; виховання молодшого школяра як громадянина України – вільної, демократичної, освіченої людини, здатної до незалежних моральних дій; формування навчальних вмінь і навичок та потреби в навчанні, а також здатності до практичного і творчого використання набутих знань; сприяння збагаченню духовного світу та моральної культури дитини, становленню її світогляду.
Ця мета досягається шляхом реалізації таких завдань:
Читати далі...
https://docs.google.com/document/d/1nycj2L8NJhHEIgKNHQQ69QDY7tWukBJWM8TF9s3Vjzw/edit#
Образотворче мистецтво
навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів 1-4 класи
Пояснювальна записка
Невід’ємною частиною культури, одним із визначальних її проявів є образотворче мистецтво. Тисячоліттями  мистецтво займало одне з пріоритетних місць за силою впливу на особистісний розвиток людини та її виховання. Високорозвинені цивілізації ставили і продовжують ставити мистецтво у центрі всієї освіти, розуміючи його унікальні можливості для розвитку духовності та інтелекту, універсальну доступність різних форм творчості для сприйняття і засвоєння з ранніх років дитинства.
Освітня галузь “Мистецтво” у початковій школі є однією з ланок неперервної мистецької освіти, що логічно продовжує дошкільну освіту, створює базу для успішного опанування учнями художніх компетенцій основної школи.
Навчальна програма “Образотворче мистецтво” реалізує вимоги освітньої галузі “Мистецтво” (змістова лінія “Образотворче мистецтво”) Державного стандарту початкової загальної освіти та гармонійно поєднує навчально-виховний потенціал образотворчої культури з її естетично-мистецькою, зображально-моторною і  творчо-діяльнісною складовими.
Зміст програми ґрунтується на загальнолюдських цінностях та принципах науковості, послідовності, наступності та неперервності змісту загальної мистецької освіти, єдності навчання і виховання. Диференціювання тем базується на принципах системності та циклічності подання матеріалу, що узагальнений в структурні блоки. Принципи поліхудожності, інтегративності та варіативності дають змогу вчителям повноцінно застосувати й адаптувати до даної програми свій творчий потенціал, педагогічний досвід, здійснювати диференціацію завдань, їхню інтерпретацію та аналіз, формувати інноваційні підходи та методи.
Метою вивчення образотворчого мистецтва є художньо естетичний розвиток учнів, їх емоційної чутливості, практичних творчих умінь, формування стійкого інтересу до образотворчої діяльності, формування загальнокультурної компетентності.
Читати далі...
https://docs.google.com/document/d/1V16jx1gswfLlsCw-SVnYvWEzRbOxdtuLBW0nEKSWbDY/edit
Трудове навчання
навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів 1 – 4 класи
Пояснювальна записка
Освітня галузь “Технології” в молодших класах реалізується через зміст навчальних предметів “Трудове навчання” та “Інформаційно-комунікативна грамотність”, які є початковою ланкою загальної системи трудового навчання та виховання учнів. Трудове навчання в початковій школі є однією з ланок неперервної технологічної освіти, що логічно продовжує дошкільну освіту, створює базу для успішного опанування учнями технологій основної школи та здобуття професійної освіти. Трудове навчання в початкових класах є першою сходинкою до вибору майбутньої професії.
Метою “Трудового навчання” в початковій школі є формування і розвиток в межах вікових можливостей предметно-перетворювальної компетентності учнів, яка дає можливість їм самостійно вирішувати предметно-практичні та побутові задачі. Для досягнення зазначеної мети передбачається виконання наступних завдань:
Читати далі...https://docs.google.com/document/d/1jkr2RzJV3NnPNayEdwwnoFRSzycLGSGe4hnq1XL5e2A/edit
Музичне мистецтво

навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів
1-4 клас
                                      ПОЯСНЮВАЛЬНА  ЗАПИСКА
Навчальна програма з музичного мистецтва для 1- 4 класів загальноосвітніх навчальних закладів розроблена відповідно до Державного стандарту початкової загальної освіти. Програма визначає концептуальні підходи до музичної освіти  учнів початкових класів, конкретизує музично-освітні завдання, розподіляє художньо-педагогічний матеріал, враховує національні музично-педагогічні традиції та сучасні тенденції розвитку національної та світової музичної культури.
В основу програми покладено провідні положення сучасної музичної педагогіки, а саме:  визначення мети загальної музичної освіти у широкому культурологічному контексті;  підхід до сприймання музики як основи загальної музичної освіти;  ставлення до музичного мистецтва  як джерела і предмета духовного спілкування. Програмою передбачено неперервність і наступність завдань і змісту музичної освіти у початковій та основній школі; Варіативність її змісту та поліхудожність, що реалізується через встановлення зв’язків між музикою та іншими видами мистецтва.

Програма  ґрунтується  на таких  принципах музичної  педагогіки:
Читати далі... https://docs.google.com/document/d/1eq8U6Qqqlvcc9O1YeBg14oeP_-SPkuIKzS0_al7LvEE/edit#heading=h.gjdgxs
Фізична культура
навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів
1 – 4 класи
Пояснювальна записка
Навчальна дисципліна  «Фізична культура» – самостійна галузь діяльності у соціокультурному просторі й викладається у загальноосвітніх навчальних закладах як окремий предмет.
Інваріантна частина Типових навчальних планів, до якої входить навчальний предмет «Фізична культура», сформована на державному рівні, і є однаковою для всіх загальноосвітніх навчальних закладів незалежно від підпорядкування та форми власності.
Основна мета предмета «Фізична культура» –  набуття учнями досвіду діяльності: навчально-пізнавальної, практичної, соціальної; формування в учнів стійкої мотивації і потреби у збереженні й зміцненні свого здоров’я, фізичного розвитку та фізичної підготовленості, комплексного розвитку природних здібностей та моральних якостей; використання засобів фізичного виховання в організації здорового способу життя.
Мета предмету «Фізична культура» реалізується шляхом застосування комплексного підходу до вирішення навчальних, оздоровчих і виховних завдань:
Читати далі...


Презентація
"Державний стандарт початкової загальної освіти"
ЗАХОДИ
ЩОДО РЕАЛІЗАЦІЇ КОНЦЕПЦІЇ НАЦІОНАЛЬНО-ПАТРІОТИЧНОГО ВИХОВАННЯ ДІТЕЙ І МОЛОДІ

Пояснювальна записка
Підготовлені Заходи спрямовані на розкриття мети, положень і завдань «Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді», прийнятої на засіданні Колегії Міністерства освіти і науки України 26 березня 2015 р. Ця концепція спирається на традиції української державності, національно-визвольної боротьби українського народу, громадянську свідомість, здатність критично і незалежно мислити, бути активним у відстоюванні своєї позиції та готовим до захисту незалежності й територіальної цілісності української держави.
Розробниками пропонується така структура Заходів, що окреслює напрями і шляхи розвитку національно-патріотичного виховання в освітньому просторі України. Вони розташовані за показниками важливості і значущості – від загальнодержавного рівня до структурних складових освітньої системи та їх науково-методичного забезпечення.
Перший розділ – Удосконалення нормативно-правової бази – містить у собі елементи управління цим процесом на державному рівні.
Другий розділ – Взаємодія центральних органів виконавчої влади, установ і організацій – включає до заходів національно-патріотичного виховання дітей і молоді широке коло учасників.
Третій розділ – Створення соціально-педагогічних умов для реалізації національно-патріотичного виховання. Сюди ввійшли позиції і заходи, які стосуються цілісного підходу до організації і перебігу зазначеного виховання, що включає в себе загально педагогічний і середовищний підхід, стосується дітей і молоді, що охоплені освітнім і виховним процесами.
Четвертий розділ – Зміст і форми національно-патріотичного виховання. Ця позиція найбільш об’ємна в документі, повно і детально пропонує заходи у всіх структурних складових освітнього, навчально-виховного процесу – від дошкілля до підготовки і перепідготовки учительства.


П’ятий розділ – Військово-патріотичне виховання дітей і молоді. В цьому розділі, з огляду на актуальність і важливість теми, розробники вважали за доцільне зібрати і представити цілісно цей аспект національно-патріотичного виховання.




Методичні рекомендації щодо організації виховної роботи в загальноосвітніх навчальних закладах області на 2015/2016 н.р.

О.П.Осовська,

 методист з виховної роботи НМЦ ІППОЧО

Інтеграційні процеси, що відбуваються в Україні, європоцентричність, пробудження громадянської і громадської ініціативи, виникнення різних громадських рухів, розповсюдження волонтерської діяльності, які накладаються на технологічну і комунікативну глобалізацію, міграційні зміни всередині суспільства, ідентифікаційні і реідентифікаційні процеси в особистісному розвитку кожного українця, відбуваються на тлі сплеску інтересу і прояву патріотичних почуттів і нових ставлень до історії, культури, релігії, традицій і звичаїв українського народу (Концепція національно-патріотичного виховання дітей і молоді).

Серед виховних напрямів сьогодні найбільш актуальними виступають національно-патріотичне, громадянське виховання як стрижневі, основоположні, що відповідають як нагальним вимогам і викликам сучасності, так і закладають підвалини для формування свідомості нинішніх і прийдешніх поколінь, які розглядатимуть державу як запоруку власного особистісного розвитку, що спирається на ідеї гуманізму, соціального добробуту, демократії, свободи, толерантності, виваженості, відповідальності, здорового способу життя, готовності до змін. Рекомендуємо методистам ММК/РМК, заступникам директорів з виховної роботи, педагогам-організаторам, класним керівникам, вихователям опрацювати Концепцію національно-патріотичного виховання дітей і молоді; методичні рекомендації щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах; заходи щодо реалізації Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді (додаток до наказу Міністерства освіти і науки України від 16.06.2015 р. №641) та розробити в кожному навчальному закладі План заходів щодо реалізації Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді.


ДОДАТОК
До Наказу Міністерства освіти і науки України від 16.06.2015 р. № 641


Методичні рекомендації
щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах


Ураховуючи нові суспільно-політичні реалії в Україні після Революції гідності, обставини, пов’язані з російською агресією, усе більшої актуальності набуває виховання в молодого покоління почуття патріотизму, відданості загальнодержавній справі зміцнення країни, активної громадянської позиції тощо.
Важливо, щоб кожен навчальний заклад став для дитини осередком становлення громадянина-патріота України, готового брати на себе відповідальність, самовіддано розбудовувати країну як суверенну, незалежну, демократичну, правову, соціальну державу, забезпечувати її національну безпеку, сприяти єдності української політичної нації та встановленню громадянського миру й злагоди в суспільстві.


Важливим чинником національно-патріотичного виховання є феномен Майдану – промовистого свідчення жертовності заради безумовного дотримання прав людини та поваги до людської гідності, відстоювання загальнонаціональних інтересів відмовою учасників від особистого заради досягнення спільної мети; багатомовністю, полірелігійністю. Зміст виховних заходів має позиціонувати Майдан як форму небаченого дотепер у світовій історії мирного колективного протесту українців у відповідь на порушення базових прав людини і громадянина з боку недемократичного політичного режиму в країні.



Комментариев нет:

Отправить комментарий